آدرس:تهران- خیابان شهید عراقی پلاک 78 واحد 3

خواص پوست گردو

خواص پوست گردو چیست؟+ ترکیبات والنات شل

گردو یکی از دانه های روغنی پرخاصیت و پراستفاده در بین ایرانیان است که در صنایع غذایی مختلف کاربرد دارد.

گردو یکی از دانه های روغنی پرخاصیت و پراستفاده در بین ایرانیان است که در صنایع غذایی مختلف کاربرد دارد. این محصول هنگام رشد و رسیدن روی درخت دو لایه محافظ دارد که اولین لایه، یک لایه سبز رنگ و نرم است و لایه دوم، همان چیزیست که اغلب ما دیده ایم. یک لایه قهوه ای بسیار سخت که تا سرحد امکان در برابر شکسته شدن مقاومت می کند. هر سه بخش گردو یعنی پوست سبز، پوست قهوه ای و مغز گردو کاربردهای مختلفی دارند که در این بین، خواص پوست گردو موضوع مقاله امروز ماست. پس اگر قصد دارید در مورد کاربردهای گاها دور از انتظار این محصول اطلاعات بیشتری کسب کنید، تا انتهای این مقاله با پترو صنعت فومه همراه باشید.

ترکیبات پوست گردو

ترکیبات پوست گردو

انواع مختلف پوست گردو می توانند ترکیبات مختلفی داشته باشند اما اختلاف بین این ترکیبات گوناگون چندان قابل توجه نیست. به صورت کلی می توانیم ترکیبات پوست گردو به همراه درصد آنها در ساختار این ماده را در جدول زیر ببینیم:

لیگنین کلاسون (نوعی پلیمر گیاهی)

35 درصد

سلولز آلفا

30.5 درصد

همی سلولز

25 درصد

آب

4.5 درصد

اتانول

2.8 درصد

دی کلرو متان

2.94 درصد

خاکستر

1.32 درصد

در دومین جدول، درصد برخی از مواد معدنی مهم سازنده پوست گردو که خواص گوناگون و مفیدی دارند را نیز به شما معرفی می کنیم. برخی از این مواد در بدن انسان نیز حضور فعالی دارند و از عناصر ضروری برای حفظ سلامتی انسان هستند.

منیزیم

0.03 درصد

کلسیم

0.5 درصد

مس

1.31 درصد

زینک (روی)

0.05 درصد

سدیم

0.02 درصد

منگنز

0.09 درصد

فریوم

0.02 درصد

خواص پوست گردو

پوست گردو که همان ساختار مستحکم و قهوه ای رنگ محافظت کننده از گردو می باشد، دارای خواص مختلفی است که کاربرد آن را نه تنها در حوزه زیبایی، سلامت و تغذیه بلکه در حوزه صنعت هم گسترش داده است. پودر پوست گردو در حوزه صنعت کاربردهایی دارد که شاید شنیدن آن، برای شما تعجب آور باشد. به این کاربردها در قسمت بعد می پردازیم. در این قسمت، خواص پوست گردو را در دو دسته دارویی و صنعتی مورد بررسی قرار می دهیم.

خواص والنات شل در زمینه دارو و درمان

 والنات شل یا پودر پوست گردو به شکل های مختلفی قابل استفاده است و خواص درمانی دارد. پوست گردو را می توان به صورت دمنوش استفاده کرد یا آن را پودر نمود و به طرق مختلف به مصرف رساند. خاصیت های پوست گردو بسیار گسترده هستند. برخی از مهم ترین این خواص عبارت اند از:

  • کنترل قند خون به دلیل داشتن فیبر بالا
  • بهبود حساسیت به انسولین
  • کنترل رادیکال های آزاد و بهبود وضعیت کلی پوست
  • درمان زخم های موضعی
  • افزایش رطوبت پوست
  • رفع التهاب
  • رساندن مواد مغذی مورد نیاز پوست به آن
  • قابل استفاده به صورت رنگ برای مو
  • کاهش تعداد موهای سفید
  • افزایش لطافت مو و تقویت کلی آن
خواص والنات شل در صنایع

خواص والنات شل در صنایع

شاید کمی عجیب به نظر بیاید اما خواص پودر پوست گردو محدود به مصارف دارویی و زیبایی آن نیست و اعماق صنایع بزرگ نیز از این ماده استفاده می شود. خواصی از پوست گردو که به آن چنین کاربردهایی می بخشند عبارت اند از:

مقاومت فشاری و ضربه ای بالا

 احتمالا شما هم در برخورد با پوست گردو، از سختی و مقاومت ضربه بالای آن آگاه شده اید. این خاصیت، صنایع مختلف را بر آن داشته تا از این ماده برای برخی مصارفی که نیاز به تحمل ضربه یا فشار دارند، استفاده کنند.

پرکنندگی

 یکی دیگر از خواص والنات شل که آن را در صنایع مختلفی کاربردی نموده است، خاصیت پرکنندگی می باشد. پودر پوست گردو با اضافه شدن به ترکیبات صنعتی مختلف، می تواند یک پرکننده مناسب برای کاربردهای مختلف باشد.

قابلیت بازیافت

 پوست گردو به صورت چندین باره قابل استفاده است و این موضوع به دلیل داشتن صرفه اقتصادی، این پودر را به ماده صنعتی پرطرفداری تبدیل می کند.

سایندگی

یکی دیگر از خواص پودر پوست گردو، سایندگی است. پوست گردو می تواند در محیط هایی که دارای چربی یا لایه رسوب هستند، مانند یک لایه بردار عمل کند و کثیفی ها را به خوبی پاک کند.

سمی نبودن

کاربردهای گفته شده برای پوست گردو ممکن است در مواد صنعتی و شیمیایی دیگری نیز یافت شود اما فاکتور برتری پوست گردو، طبیعی و غیر سمی بودن آن است. پودر پوست گردو هیچ اثر سمی یا مضری ندارد و کاملا با طبیعت و محیط سازگار می باشد. 

کاربردهای پوست گردو

حال که با پودر پوست گردو و ترکیبات و خواص آن آشنا شدیم، به سراغ اصل مطلب یعنی کاربردهای پوست گردو می رویم. همانند بخش قبلی، این قسمت هم به دو بخش درمانی و صنعتی تقسیم بندی می شود که هر دو را در ادامه مورد بررسی قرار خواهیم داد:

کاربردهای درمانی – زیبایی

پودر والنات شل یا پوست گردو در زمینه زیبایی و دارویی کاربردهای زیادی دارد. از این ماده به عنوان یک لایه بردار بسیار خوب برای پوست استفاده می شود که علاوه بر لایه برداری، منجر به افزایش رطوبت و تغذیه پوست هم می شود. معمولا پوست گردو برای این کاربرد حالت اسکراب یا کرم مانند دارد.

کاربرد دیگر پوست گردو برای زیبایی، ترمیم و رنگ مو است. پوست گردو رنگ قهوه ای روشن زیبایی دارد که در ترکیب با رنگ های دیگر می تواند رنگ روشن تر یا تیره تری هم به خود بگیرد. پوست گردو در صورت استفاده به عنوان رنگ مو، خاصیت ترمیمی و کاهش تعداد موهای سفید نیز دارد و به همین دلیل، محبوبیت بالایی در میان مردم خصوصا بانوان دارد.

در زمینه دارویی نیز پودر پوست گردو به صورت جوشانده یا دمنوش مصرف می شود و برای کنترل قند خون و کاهش مقاومت به انسولین تاثیر خوبی دارد. آنتی اکسیدان های این ماده همچنین می توانند رادیکال های آزاد را نیز کنترل کنند و فرم کلی پوست را تا حد زیادی بهبود ببخشند.

کاربردهای صنعتی پودر پوست گردو

 همانطور که گفتیم، پودر پوست گردو در صنعت نیز کاربردهای گوناگونی دارد که در این قسمت، این کاربردها را مورد بررسی قرار می دهیم:

صنایع حفاری نفتی

 پودر پوست گردو به عنوان یک پرکننده، جلوی عبور سیالات از مسیرهایی که دلخواه مهندسان نباشد جلوگیری می کند. ترکیب پوست گردو و گل و لای، ماده ای ملات مانند تولید می کند که در برابر جریان سیال مقاوم می باشد.

صنایعی که نیاز به تمیزکننده دارند

 فرقی ندارد بخواهید سطح داخلی پیستون یک موتور را تمیز کنید یا سنگ های یک ساختمان یا هر چیز دیگری؛ پودر پوست گردو یک تمیزکننده بی نظیر است و می تواند لایه های ضخیم رسوب و چربی را نیز از سطوح بزداید. این کاربرد ناشی از سختی بالای پوست گردو می باشد.

کاربردهای صنعتی پودر پوست گردو

تصفیه آب

پودر پوست گردو قابلیت جداسازی چربی ها از آب را دارد و به این وسیله، آب را تصفیه می کند.

جواهرسازی

 در صنعت تولید جواهر و سنگ های قیمتی نیز پوست گردو به عنوان یک صیقل دهنده طبیعی کاربرد دارد. ویژگی مثبت پوست گردو در این صنعت این است که به دلیل طبیعی بودن، آسیبی به سنگ های قیمتی وارد نمی کند.

تولید ذغال

 امروزه یکی از منابع تولید ذغال به خصوص ذغال های فشرده، پوست گردو می باشد. این ماده می تواند ذغال هایی با خصوصیات بسیار مناسب نظیر سرعت سرخ شدن، دمای بالا و آلودگی کمتر تولید کند.

کشاورزی

 پودر پوست گردو به دلیل داشتن طیف وسیعی از مواد معدنی مورد نیاز گیاه، می تواند یک کود بسیار مناسب برای تقویت آن باشد.

تهیه پوست گردو

حال که با کاربردها و خواص پوست گردو آشنا شدیم، به بررسی روش تهیه آن می پردازیم. پودر پوست گردو، از کوبیدن متوالی و متسمر پوست گردو حاصل می شود. برخلاف تصور، پوست گردو مقاومت بالایی دارد و به سادگی خرد نمی شود اما با ضربات متوالی و تحت فشار بالا این اتفاق رخ می دهد. پس از آن، پودر حاصل در صورت نیاز با مواد افزودنی مخلوط می شود و نهایت محصول پایانی بسته بندی شده و به دست مصرف کننده می رسد. برای خرید پودر پوست گردو می‌توانید با مشاوران فومه در ارتباط باشید.

جمع بندی

پوست گردو یا والنات شل، فرآورده حاصل از خرد و پودر کردن پوست قهوه ای رنگ گردو است که به دلیل داشتن خواصی نظیر مقاومت، سختی، سازگاری با طبیعت و قابلیت بازیافت در صنایع مختلفی نظیر حفاری، خودرو، ساختمان، کشاورزی و رنگ سازی کاربرد دارد. این ماده با داشتن خواص درمانی مختلفی مانند آنتی اکسیدان فراوان و فیبر بالا در امور درمانی و زیبایی نظیر کاهش قند خون یا از بین بردن پوست مرده صورت نیز به کار می رود.

فهرست موضوعات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *