شرکت پترو صنعت فومه
CH
EN
FA

مخلوط کردن گیلسونایت (قیر طبیعی) و قیر پالایشگاهی

مخلوط کردن گیلسونایت (قیر طبیعی) و قیر پالایشگاهی
قیر به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مواد در اشکال مختلفی وجود داشته و امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن صنعت راه‌سازی است. در حقیقت کشف و استفاده از قیر باعث توسعه بسیاری از صنایع و روابط بین‌المللی شد. هر کدام از انواع قیرها می‌توانند از نظر مواد تشکیل دهنده، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و… متفاوت باشند
قیر به عنوان یکی از کاربردی‌ترین مواد در اشکال مختلفی وجود داشته و امروزه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین و رایج‌ترین آن صنعت راه‌سازی است. در حقیقت کشف و استفاده از قیر باعث توسعه بسیاری از صنایع و روابط بین‌المللی شد. هر کدام از انواع قیرها می‌توانند از نظر مواد تشکیل دهنده، ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی و… متفاوت باشند و به همین دلیل استفاده‌های متعددی دارند. با پیشرفت علوم و تکنولوژی‌های مختلف، تمامی خصوصیات و ویژگی‌های انواع قیرها بررسی شده‌اند و به همین دلیل برای بهبود عملکرد و کارایی آن‌ها می‌توان از ترکیب چند نوع قیر استفاده نمود. در ادامه مطلب به بررسی مخلوط کردن گیلسونایت یا قیر طبیعی با قیر پالایشگاهی، مزایای آن و شرایط ترکیب آن‌ها پرداخته می‌شود.
قیر طبیعی (گیلسونایت) چیست؟

گیلسونایت نوعی ماده معدنی طبیعی با رنگ سیاه است که از ویسکوزیته بالایی برخوردار بوده و از هیدروکربن‌های جامد تشکیل شده است و بیشتر در لایه‌ها ورگه‌های عمودی معادن زیرزمینی یافت می‌شود و از ویژگی‌هایی همچون داشتن میزان بالای آسفالت ین و نیتروژن و همچنین میزان بالای حل شوندگی در حلال‌های ارگانی برخوردار است. این ماده سازگاری بالایی با مواد نفتی داشته و کاملاً آب‌گریز است و در برابر اسیدها و بازها نیز مقاومت بالایی داشته و کاملاً غیر سمی است. Gilsonite اولین بار در اوایل دهه 1860 کشف شد و در اواسط دهه 1880 توسط ساموئل H. Gilson به‌عنوان یک پوشش ضد آب معرفی شد و از آن پس در نقاط مختلف جهان استخراج شد.