شرکت پترو صنعت فومه
CH
EN
FA

گیلسونایت

گیلسونایت

گیلسونایت چیست؟ :

گیلسونایت یا آسفالت یک ماده معدنی سیاه رنگ با ویسکوزیته بالا است که ساختار آن از هیدروکربن های جامد محلول تشکیل شده است.قیر معدنی به طور متداول در معادن یافت میشود. دمای ذوب این جامد معدنی نسبتا بالا است و منابع اصلی آن در کشور امریکا در ایالت کلرادو و یوتا وجود دارد. اگر چه منابع اصلی قیر معدنی به منطقه امریکا مربوط میشود اما اخیرا منابع دیگری در کشور هایی نظیر کلمبیا و کشور ایران کشف شده است که حجم قابل توجهی  از این ماده معدنی از ان استخراج میشود. گیلسونایت یا قیر معدنی که از معادن زیرزمینی استخراج میشود شبیه به کانی معدنی آبسیدین به رنگ سیاه و ظاهری براق است.این ترکیب در دهه ۱۸۶۰ کشف شد و حدود ۲۵ سال بعد توسط فردی به نام سامول گیلسون  به عنوان یک لاک عایق الکتریکی ویک ترکیب ضد اب به بازار عرضه میشود
گیلسونایت یا قیر طبیعی یکی از محصولاتی است که در صنایع  گل حفاری  تولیدآسفالت در راهسازی و عایق‌کاری، نقش  بسیار مهمی  را ایفا می‌کند. این محصول در  بسیاری از  نقاط جهان همچون ایالات متحده آمریکا و ایران استخراج میگردد . اگر چه گیلسونایت در  چندین استان از جمله لرستان و ایلام   استخراج میشود؛ اما  بزرگترین معادن و استخراج ان به صورت قابل نوجهی در شهرستان گیلانغرب وافق در استان کرمانشاه  میباشد..

موارد مصرف گیلسونایت در صنایع نفت و گاز، ساخت و ساز و ریخته‌گری موجب شده است که تولید این محصول در کشورمان اهمیت ویژه‌ای پیدا کند و ایران از جمله کشورهای مطرح در تولید و عرضه جهانی آن باشد.